Eduklub

Edubo AR

Edubo AR

Edubo AR je aplikace pro Android, která pomáhá ve výuce cizích jazyků nebo chemie. Jak její název napovídá, Edubo AR využívá možností rozšířené reality k tomu, aby žákům „ukázala“ v jejich reálném prostředí (třída, pracovna, chodba, pokoj…) pomůcky či slova, která se učí či se kterými pracují ve škole. Cílovou skupinou je druhý stupeň ZŠ, tedy moment, kdy žáci začínají s dalším cizím jazykem – u angličtiny lze samozřejmě aplikaci použít na prvním stupni.

Zjednodušeně lze Edubo AR popsat jako obrazový 3D slovník, který dovoluje „slova/objekty“ umísťovat do prostoru snímané kamerou zařízení a následné zobrazené na obrazovce mobilního telefonu či tabletu. S předměty lze v prostoru interagovat (otáčet je, zvětšovat), v jazykové části aplikace pak lze i přehrát výslovnost jednotlivých „slovíček“.

Mimo jednotlivé připravené modely lze do prostoru umístit i libovolné slovo či fotografii z galerie zařízení. Učitel či žák tak mohou na stěnu třídy promítnout vlastní fotografii, slavný obraz či mapu země, jejíž jazyk se právě učí.

Edubo AR aktuálně existuje v beta verzi, brzy již bude dostupná plná verze v Play Storu, plánuje se i export do App Storu pro zařízení firmy Apple. Linky na stažení budou doplněny. Pro lepší ilustraci aplikace uvádíme níže několik screenshotů z aplikace na mobilním telefonu s vysvětlením.

Obr. 1: Výběr možností prezentace obsahu v Edubo AR – vložení připraveného modelu, vyvolání obsahu pomocí QR módu a vytváření vlastního textu/vložení vlastní fotografie v módu Creator.
Obr. 2: Prostředí Creatoru – nahraj vlastní obrázek nebo napiš text.
Obr. 3: Ukázka vloženého textu ve francouzštině na pracovním stole (Edubo AR podporuje češtinu, angličtinu, francouzštinu, němčinu, španělštinu a ruštinu, tedy hlavní cizí jazyky, které se v ČR vyučují – u češtiny je pak myšlena situace, kdy jde o žáky s OMJ). V dolním menu lze měnit barvu objektu.
Obr. 5: Virtuální lampa vedle té reálné. Po kliknutí na slovo „lampa“ v dolní části obrazovky aplikace slovo vysloví. Učitel a žák tak mohou pracovat i s výslovností. Model lze otáčet a zvětšovat pohybem prstů na obrazovce.

1 komentář

Napsat komentář