Eduklub

Gather Town nejen v online výuce

Gather Town nejen v online výuce

Pro vyzkoušení klikněte na gather.town.

Gather.town je relativně nový online virtuální svět (2020), jehož hlavním smyslem je realizace videokonferenčních hovorů. Tato zcela odlišná realizace online setkání v podobě virtuálního světa se také osvědčila při online a hybridní výuce. Jeho odlišnost od ostatních komunikačních nástroje je ve specifické realizaci setkání, možnosti skupinové práce, přidání aktivit a tím se stává zajímavou. Na druhou stranu se jedná o velmi jednoduchý nástroj, kde si takřka každý může vytvořit své místnosti, třídy, únikovou hru, či strašidelný hrad. Kromě samotného vytvoření místností, zahrad, či tříd je možné na jednotlivé části/objekty dávat akce, např. otevření webové stránky, zobrazení poznámky, nebo spuštění videa.

Na obrázku je vidět hned několik prvků hry. Všimněte si aktivní mapy, která navede hráče na další místo, třeba mi řekne, aby se podíval na nástěnku vedle knihovny, kde se dá spustit online aktivita, může tam být odkaz na video nebo prezentaci. Žáci mohou pracovat v jednom světě najednou a stejně tak pomoci stisku klávesy X zjišťovat, co se nachází pod interaktivními objekty. Po splnění úkolů se pak mohou vydat do dalších místností. Židle v místnosti mohou (jako v tomto případě), symbolizovat vytvoření skupiny čtyř žáků, kteří mají k dispozici oddělený komunikační prostor pro vlastní spolupráci.

Na obrázku výše je také možné vidět, jak je možné pracovat s prostorem. Zelená místa ukazují, kde se žáci objeví, červená místa, kudy naopak nedá procházet. Na místnosti si můžete povšimnout i místa, které vypadá jako křížek a to je označení průchodu/teleportu do další místnosti.

To, co by mohlo uživatele odradit je, že je prostředí kompletně v anglickém jazyce. Na druhou stranu není dokonce ani nutné vytvářet vlastní místnosti, ale využít šablon, které symbolizují například třídu, konferenční místnost, zahradu, bar, nebo kapitánskou kajutu. Pro samotné vyzkoušení a realizace aktivit není zapotřebí ničeho jiného, než např. google učet a samotné prostředí je možné využít bezplatně, limitování jste v tom případě však počtem přihlášených. V jednom světě se pak může vyskytovat pouze 25 přihlášených. Nutno však poznamenat, že pokud čekáte prostředí, ve kterém žáci budou programovat, jako je tomu u Minecraft Education Edition, budete zklamaní. Jedná se spíše o obecný komunikační/sociální virtuální svět využitelný v libovolném typu výuky.

Pokud byste se báli sami se pustit do vytváření světa, na youtube jsou k nalezení videonávody, a to dokonce v českém jazyce. Naleznete i ukázky přípravy výuky, celý světů nebo konferencí.

Napsat komentář