Jak se loví ajťáci. Javorek pomáhá projektem Junior Guru plnit sny odvážným zájemcům o IT

„Lidi si různě radí, je to taková velká výměna empatie na všechny strany a mám z toho velkou radost,” shrnuje zakladatel projektu Junior Guru Honza Javorek. Junior Guru radí při rekvalifikaci na IT obory. Co stálo za vznikem tohoto úspěšného projektu? Lze pracovat v IT, i když nejsem programátor?

Junior Guru je projekt, který vznikl a je veden pouze jedním člověkem – Honzou Javorkem. Samozřejmě na to není zcela sám, ochotně mu pomáhají spolupracovníci z oboru.

Bylo by super, kdybych jednou něco takového dělal já

Co ho vedlo k založení tohoto originálního počinu? „Dobrovolnicky jsem pomáhal aktivitám, které se snažily dostat více žen do IT, a viděl jsem, že nestačí jenom projít kurzem a umět programovat, ale je potřeba kolem toho se naučit ještě spoustu dalších věcí,” sděluje Javorek ke své motivaci pro založení Junior Guru. „Je tam spousta pastí, klacků pod nohami, a já jsem začal sbírat informace, které lidem pomáhaly toto překonat.” Poté se v jeho hlavě zrodil nápad sepsat všechny tyto rady a umístit je na internet, kde by byly dostupné všem zájemcům.

Mnoho informací získal zakladatel Junior Guru díky vypomáhání v IT kurzech a v různých online skupinách, „všechno na základě kontaktů s lidmi, kteří se snažili tu rekvalifikaci udělat.” Následovalo sesumírování všech zkušeností a postřehů.   

Pro samotné podnikání přišla inspirace jednoznačně z komunity kolem programovacího jazyka Python, které se Javorek věnoval hodně let. Přispěli také zahraniční sólo podnikatelé, kteří mu byli vzorem v tom, jak na to. “To by bylo super, kdybych jednou něco takového dělal já. To jsem ani netušil, že to všechno spojím dohromady a vznikne toto,” doplňuje své začátky zakladatel Junior Guru.

Koho v Junior Guru  můžeme potkat?

Lidé, které v Junior Guru můžeme potkat, se dělí do dvou skupin. Buď jsou zde lidé, kteří jsou technickou oblastí zcela, jak se říká, nepolíbeni, nebo již zkušení ajťáci. 

Motivovanost lidí pracovat v IT, i když je to pro ně zcela nové pole působnosti, je obdivuhodná. „Ti se do toho hrnou hodně po hlavě, až bych řekl někdy naivně, ale nechci jim to vyčítat,” přidává svůj postřeh Javorek. Podle něj za to můžou vzdělávací agentury, jejichž reklamy slibují rychle získanou kariéru a vysoký plat. 

Strach z neznámého u těchto lidí nenajdeme, objevit se však mohou nejistoty nebo strachy pramenící z kariérní změny, momentu těžkého na překonání. To bylo podnětem pro vznik spolupráce s psycholožkou Nelou Slezákovou. Spolu s ní přináší pomoc v podobě osvěty, jak mít přiměřenou sebedůvěru a sebelásku, jak celou tu změnu vydržet, přežít a úplně se tím nezničit.

V Junior Guru můžeme narazit i na zkušené lidi z oblasti IT. „Jedna z věcí, které provozuju, tak je komunita, kde je zhruba 400 lidí a tam se snažím namíchat takový mix,” vyjadřuje se ke složení společnosti její zakladatel. Projekt vznikl primárně pro juniory, tedy pro ty, kteří začínají a snaží se do oboru dostat. Součástí jsou ale i ti, kteří změnu již podstoupili, jsou ve svém prvním zaměstnání, nebo na juniorní pozici. „Zároveň se tam snažím natáhnout různý známý z oboru,” doplňuje k lidským zdrojům bývalý programátor Javorek. Díky těmto jeho kontaktům můžete v Junior Guru potkat opravdové specialisty – ať už na bezpečnost, tak na programování, ale i na další oblasti. 

Proč chtějí lidé bez zkušeností do IT?

Javorek se dále vyjádřil k nejčastější motivaci lidí pro vstup do IT: „Peníze jsou vždycky až na prvním místě, takže  hodně lidí jde proto, aby si zlepšili životní úroveň.” Často se ale setkává s tím, že se lidé snaží spojit příjemné s užitečným. 

Vnitřní motivací může být zkušenost nezkušených. Ano, podle Javorka opravdu zkušenost: „zkusili to, ale nešli dělat tu kariérní změnu. A teď je v práci něco naštvalo, chtějí to změnit. A IT vidí jako možnost, jak to změnit, jak udělat nějakou velkou změnu v životě.” Mnoho lidí zjistí, že tato práce je opravdu baví a naplňuje, že to možná měli dělat celý život.

Někoho může k přechodu do oboru  IT lákat i osobní přístup nadřízených a kolegů nebo pracovní podmínky. Zde nejde pouze o peníze, ale i o flexibilní pracovní dobu nebo zkrácený úvazek využitelný například u rodičovské dovolené apod.

Další benefity práce v IT

Každý žije ve své “bublině” a proto si ani lidé pracující v IT mnohdy neuvědomují všechny benefity s tou prací spojené. Další výhodou je například i fakt, že IT se člověk může naučit jak ve školách a dalších výukových institucích, tak i po vlastní ose, na rozdíl od právníků či lékařů. Je potěšující mít možnost naučit se vysoce kvalifikované práci bez trávení několika let studiem na škole. Samozřejmě to není jednoduché a je potřeba velká míra motivace a odhodlání, ale pokud se pro takovou kariéru člověk rozhodne, má možnost stát se guru i bez VŠ. Výsledek úrovně dostatečného vzdělání v oboru IT ukáže pozdější praxe v daném zaměstnání.

Jaké potřebuji kompetence pro práci v IT?

V oblasti IT existuje nepřeberné množství uplatnění, proto je zde i široká škála kompetencí. Nenajdete zde jen  programátory, ale také  manažery, team leadery nebo třeba technical writery.

Mezi kompetence technical writera spadají skvělé vyjadřovací a jazykové schopnosti, manažer musí být zase zdatný v komunikaci a vztazích s lidmi. Další pozicí, se kterou se můžete setkat, je komunitní manažer, který pořádá oborové srazy a konference, k tomu potřebuje zase jiné dovednosti, podobné jako při organizaci koncertu nebo svatby. 

Z vlastní zkušenosti zakladatel a programátor v jedné osobě uvádí: „Já mám jednoho známého, který dělá komunitního manažera. Vždycky chtěl být diplomatem a nikdy nemyslel, že bude dělat v IT. Teď ale našel pozici, která je úplně pro něj. A nikdy ani nevěděl, že takové povolání vůbec existuje.”

Neznalost matematiky? Nevadí!

Zájemce o práci programátora možná odrazují slabé matematické znalosti a dovednosti. Pro ty je skvělou zprávou to, že tyto schopnosti nejsou na těchto pozicích podstatné. Důležitější je znalost anglického jazyka, ale ani zde není potřeba vysoká úroveň znalostí. Co by správnému programátorovi chybět nemělo je „chuť do problému šťourat, dokud z něho nevyšťourám řešení”, doplnil Honza Javorek.

Závěrem všem Javorek doporučuje „podívat se do IT, alespoň nakouknout, co tam vůbec existuje za možnosti, protože není to vždy jen programování.”

Zdroj: Technologická platforma IT People

Sdílet na Facebook
Sdílet na Twitter

Vybrali jsme pro Vás

Související

Přejít nahoru